bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Acı ağaç 
Sedefotugillerden; 2-3 metre boyunda kuvaysa ağacı olarak da bilinen bir bitkidir. İnce kabuklarının üzerinde sarı benekler vardır. Çiçekleri kırmızıdır. Sıcak ülkelerde yetişir. Kökü, kabuğu ve odunu tıp alanında kullanılır. Etken maddesi kuasindir. Ayrıca, uçucu yağ içerir.

Faydası
Kuasin maddesinin etkisiyle tükürük salgısını, mide ve bağırsak hareketlerini arttırarak iştah açar; hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür. En etkili olduğu sistem sindirim sistemidir. Mide, bağırsak, karaciğer ve böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve başta böbrekler olmak üzere mide ve bağırsak sancılarını keser. Bağırsak kurtlarını ve böbrek taşlarını dökmeye yardımcı olur. Kanamaları durdurur. Ateş düşürür.

Kullanımı
Kökü ve kabukları kesilip kurutulduktan sonra kaynatılarak kullanılır. Fazla içilmesi baş dönmesi, mide bulantısı ve kusmaya sebep olur. Ayrıca suda kaynatılıp, suyu vücuda sürülürse, haşerelerden korur.
  İçeriği Paylaşın



 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.