bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Ada çayı
Latince İsmi : Folium Salviae Officinalis
Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde yetişen ıtırlı bir bitkidir. Menekşeye benzeyen çiçekleri haziran ve temmuz aylarında açar. Oldukça keskin kokuludur. Çiçek açınca toplanır ve kurutulur. Taze yaprakları da kullanılır.

Faydası
Boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplara faydalıdır. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Göğsü yumuşatır. İdrar ve ter söktürür. Uyarıcı etkisiyle kan dolaşımını hızlandırır, vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Göğüs açıcı ve rahatlatıcı etkisi astım hastaları için yararlıdır. Dişleri beyazlatır ve güçlendirir. Sinirli olanlara sakinlik verir.

Kullanımı
Özellikle çayı yapılarak içilir. Ayrıca yemeklere ve çorbalara tat ve koku vermek için de kullanılır. Banyo suyuna katılırsa vücuda zindelik verir. Ada çayı suyu ile ağızda gargara yapılırsa bademcik, diş eti ve boğazlarda oluşan iltihaplar kısa sürede iyileşir.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.