bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

İncir
Latince İsmi : Ficus carica
Dutgillerden yaprakları geniş ve dilimli bir ağaç ve bu ağacın meyvesidir. Meyvesi yumuşak, çekirdekleri darı şeklinde tatlı bir yemiştir. Çok lifli bir besin olan incir A, C ve B vitaminlerinin yanında sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve demir mineralleri açısından oldukça zengindir. Kuru incirde omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ve protein bulunur. Sarı ve mor renkte olmak üzere iki türü vardır.

Faydası
Vücudu ve sinirleri kuvvetlendirir. Bağırsakları yumuşatır. Kabızlığı giderir. Mide tembelliğini tedavi eder. Cinsel gücü artırır. Bronşit, öksürük ve boğaz ağrılarında faydalıdır. Çıbanların olgunlaşmasını sağlar. Lapası, yanık ağrılarını keser. Dallarından akan süt, nasır ve siğilleri giderir. Basurda faydalıdır. Nezle ve sıtmada da kullanılır. İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde sindirimi hızlandırır ve kolaylaştırır. Bağırsakları yumuşatır. Kabızlığı giderir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Halsizliğe ve unutkanlığa iyi gelir. Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Kansere karşı da koruyucudur.

Kullanımı
İncirin meyvesi yaş ve kurutularak yenebilir, reçeli ve kompostosu yapılır. Ayrıca incir ağacının dallarından akan beyaz sütten de yararlanılır. Dallarından akan sütü nasır ve siğillere sürülürse iyi gelir.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.