bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Isırgan
Latince İsmi : Urtica
Isırgangillerden daha çok yol kenarlarında ve duvar diplerinde kendiliğinden yetişen ve üzerinde yakıcı tüyler bulunan bir bitkidir.

Faydası
Kansere karşı koruyucudur. İştah açar. İdrarı arttırır ve kanı temizler. Dıştan tatbik edildiği zaman, iç organlarda biriken kanı çeker. Romatizma ve mafsal ağrılarını dindirir. Burun kanamasını keser. Egzamanın şikâyetlerini giderir. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Böbrek kumlarını döker. Balgam söktürür. Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırır. Göğsü, böbreği ve karaciğeri temizler. Boğaz ağrılarına iyi gelir. Haricen tatbik edildiği zaman, dalak hastalıklarına ve çıbanlara faydalıdır.

Kullanımı
Isırgan otunun gövdesi, yaprakları, tohumları ve kökü kullanılır. Yaprakları ve kökü kaynatılarak içilebilir. Ayrıca tohumu, yaprakları çekilerek toz halinde balla karıştırılarak da kullanılır. Isırganın, ıspanak gibi yemeği yapılarak yenilebilir. Kökü kaynatılarak saçlar bu su ile yıkanırsa saç dökülmesine, kepeğe ve yağlı saçlara iyi gelir.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.