bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Çilek
Latince İsmi : Fragaria Recsa
Gülgillerden sapları sürüngen, çiçekleri beyaz bir bitkidir. Meyvesi pembe-kırmızı renkli olup, kokuludur. Besleyici bir meyvedir. Bol miktarda demir ve fosfor içerir.

Faydası
Ateşi düşürür. Vücudu kuvvetlendirir. Böbrek ve mesane hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur. İdrar söktürür ve karında biriken suyu boşaltır. Mide ve bağırsak tembelliğini giderir. Sinirleri kuvvetlendirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Bağırsak kurtlarını döker. Safra ifrazatını arttırır ve safra taşlarının dökülmesine yardımcı olur. Karaciğer yetersizliğini ve şişliğini giderir. Damar sertliği, mafsal iltihabı ve romatizmaya faydalıdır. Kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığını önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı kuruyucudur. Cilde tazelik ve güzellik verir.

Kullanımı
Çilek normal yiyerek kullanıldığı gibi, komposto ve reçel yapılarak da tüketilebilir. Yaprakları kaynatılıp içilebilir. Çilek ezilerek püre haline getirildikten sonra süt ile karıştırılıp cildi temizlemek ve canlandırmak için kullanılabilir.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.