bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Banotu
Latince İsmi : Folium Hyoscymai Nigri
Patlıcangiller familyasından; yol kenarlarında, gölgelik yerlerde yetişen 80 santimetre kadar boyunda uyuşturucu ve zehirli bir bitkidir. Açık yeşil renktedir. Her tarafında beyaz, uzun tüyler vardır. Çiçekleri sarımtırak, kırmızımsı mor renktedir. Meyvesinin içinde yüzlerce tohumu vardır. Hyoscyamin, skopolamin ve atropin gibi alkaloitler içerir.

Faydası
Mide ve bağırsak spazmlarını giderir. Astıma faydalıdır. Kanı temizleyici, sakinleştirici, kramp çözücü etkilere sahiptir. Uykusuzluk ve ishali gidermeye yardımcı olur. Çocuklarda alt ıslatma sorununu önlemeye yardımcı olur. Yaşa bağlı titremelerde faydalıdır. İçerdiği maddeler beyine ve sinirlere etki ettiği için ağrıları keser. Fakat uyku ve uyuşukluk verir ve zehirlenmelere neden olabilir.

Kullanımı
Yaprakları, tohumları ve kökü kullanılır. Zehirlenmelere yol açabileceği için dikkatli olunmalı ve bir uzman gözetiminde kullanılmalıdır. Uyku ve uyuşukluk verebilir. Banotu kurutulup kaynatıldıktan sonra romatizma olan bölgeye sürülürse romatizma ağrısını keser.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.