bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

REYHAN
Latince İsmi : Ocimum Basilium
Ballıbabagillerden, güzel ve keskin kokusuyla dikkat çeken bir bitkidir. Fesleğene benzemesi nedeniyle, iki bitki sık sık birbiriyle karıştırılmaktadır. Reyhana, belki de Yabani Fesleğen desek daha doğru olur. Sevgili peygamberimiz(s.a.v) torunları Hasan ve Hüseyin efendilerimizi dizlerine oturtarak koklar ve “Reyhan kokulu çiçeklerim benim “ diyerek severmiş.

Faydası
Sinir sistemi bozuklukları ve uykusuzlukta, yaprak ve çiçeklerinden infüsyon, yani sıcak demleme ile elde edilen ile edilecek çayından 1-2 su bardağı tüketilebilir. Bitkinin miktarı 1 tatlı kaşığından fazla olmamalıdır. Öksürük, nezle ve boğmacada da aynı şekilde hazırlanacak çayından içilmelidir. Reyhan, bağırsak spazmı, mide bulantısı ve kusma ve gazlanma durumlarında da oldukça yarar sağlamaktadır. Baş ağrısını gidermekte, antiseptik etkisiyle ağız yaralarına iyi gelmektedir. İdrar ve safra söktürücü özelliği yanında, tanen maddesinin etkisiyle ishali önlemektedir. Reyhan çiçeğinin tohumlarından elde edilecek çay, idrar yaparken oluşan sızılarla, idrar yolları iltihabına iyi gelmektedir.

Kullanımı
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.