bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Üzüm
Latince İsmi : Fructus Vitis Minutae
Üzüm asmasının besin değeri yüksek meyvesidir. B vitaminleri ile C vitamini içeren üzüm, E vitamini ile potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum, fosfor, demir ve kükürt minerallerini de içinde barındırır.

Faydası
Kan yapar. Bedeni ve zihni gücü artırır. Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Yüksek tansiyonu düşürür. Mide ülseri, gastrit, karaciğer hastalıkları, dalak hastalıkları, romatizma ve mafsal iltihabında faydalıdır. Kabızlığı giderir. Yorgunluğu giderir. İyileşmeyi hızlandırır. Unutkanlığa karşı faydalıdır. Sinirleri yatıştırır. Hazmı kolaylaştırır. Bulantıları önler. Damar sertliği ve yüksek tansiyona karşı faydalıdır. Kalbi kuvvetlendirir. Kanı temizler. Hamilelerin mide bulantısını önler. Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. Kansere karşı koruyucudur. Vücuda ve beyne enerji ve kuvvet verir. Cilt güzelliğini sağlar. Üzüm çekirdeği yaşlanmayı önler.

Kullanımı
Üzümün meyvesi ve yaprakları taze olarak kullanılır. Ayrıca, üzümün kurutulması ile kuru üzüm elde edilebileceği gibi üzüm pekmezi ve üzüm suyu da yapılabilir. Kuru üzüm çok iyi bir enerji ve besin kaynağıdır.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.