bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Susam
Latince İsmi : Sesamum Indicum
Susamgiller familyasından, sıcak bölgelerde yetişen bir yıllık, yağ veren otsu bir bitkidir. Çiçekleri beyaz veya kırmızı, sarıyla karışık alacalı beyazdır. Meyvesi kapsül şeklindedir. Tohumları esmer veya sarı renklidir. Tohumlarından susamyağı çıkarılır. Tahin helvası yapımında da kullanılır. Yağ oranı ve enerji değeri yüksek bir besin olan susam protein, kalsiyum, magnezyum, potasyum, mineraller ve B vitaminleri içerir.

Faydası
Kabızlığı giderir. Cinsel gücü artırır. Solunum yolu hastalıklarına karşı faydalıdır. Göğsü yumuşatarak nefes darlığı ve bronşite iyi gelir. Kansere karşı koruyucudur. Gaz söktürür. Karın ağrısını azaltır. Karaciğer hastalıklarına karşı faydalıdır. Böbrek iltihaplarını gidermeye yardımcı olur. Kemik erimesine karşı faydalıdır. Yağı, safra taşlarının düşürülmesinde faydalıdır.

Kullanımı
Susam tohumları ve tohumlardan elde edilen yağı kullanılır. Simit ve pastaların üzerine serpilir. Susam ezilerek tahin elde edilir. Susam yağı cilt ve saç bakımında da kullanılır.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.