bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Semizotu
Latince İsmi : Portulaca oleracea
Semizotugiller familyasından, bir yıllık otsu bir bitkidir. Gövdesi toprak üzerine yatık, yaprakları sapsız ve etlidir. Yenilen kısmı, küçük, yuvarlak yeşil yaprakları ve taze saplarıdır. C vitamini ve demir bakımından zengindir. Ayrıca bol miktarda omega 3 yağ asidi içerir. Tadı mayhoştur. Semizotu, yaprakları salata olarak ya da ıspanak gibi pişirilerek yemeklerde kullanılan bir sebzedir.

Faydası
Kanı temizler. Mide ve bağırsak kanamalarında ve kanlı idrarda faydalıdır. Vücuda serinlik verir. şeker hastalarının susuzluğunu giderir. İdrar söktürür. Kabızlığı giderir. Zayıflamaya faydalıdır.

Kullanımı
Semizotu genellikle taze olarak yenildiği gibi, yemeği, böreği ya da salatası yapılarak tüketilir. Ayrıca, yoğurt ile birlikte de farklı bir lezzet oluşturur. Lapa haline getirilip başa konursa baş ağrısını keser, yanık ve apselere konursa iyileşmesini kolaylaştırır.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.