bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Pirinç
Latince İsmi : Oryza Sativa Rice
Buğdaygiller familyasından bir bitkidir. Her başakçığında bir çiçek vardır. Tanesi burada meydana gelir. İçeriğinde bol miktarda nişasta ve vitaminler vardır. Pirinç kabuğundan gelişmeye yardımcı olan phytine maddesi elde edilir. Nişasta açısından zengin bir besin olan pirinç, içerdiği kalori miktarıyla çok iyi bir enerji kaynağıdır. Pirincin besin değeri kabuğu alındığında azalır. Bu nedenle besin değerlerini koruması ve daha yararlı olması için kepekli pirinç kullanılmalıdır.

Faydası
Vücuda gerekli olan kaloriyi sağlar. Yüksek tansiyonu ve fazla üre miktarını düşürür. İshali keser. Zihni açar. Hazmı kolaylaştırır. Vücuttaki fazla suyu çekerek vücudun toksit maddeleri uzaklaştırmasına yardımcı olur. Kansere karşı koruyucudur. Böbreklere faydalıdır.

Kullanımı
Pirinç, başta pilav olmak üzere dolma gibi yemeklerin yapımında kullanılır. Süt ile pişirilip yenirse cinsel gücü arttırır. Pirinç unu yaraları kurutmak için kullanılır. Pirinç kaynatılıp suyu cilde sürülürse cilde beyazlık ve canlılık verir.?
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.