bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Mercanköşk
Latince İsmi : Origanum Majorana
Yaklaşık yarım metreye kadar boylanabilen çok yıllık ve sık çatallaşan bir bitkidir. Sürgünleri grimsi yeşil, sapları esmer veya kırmızımsı esmer renkte ve tüylüdür. Yaprakları oval şekilde, çiçekleri sürgünlerin ucunda salkım şeklinde oldukça küçük çiçeklerden meydana gelir. Flavonlar, tanen, acı maddeler, glikozit ve C vitamini içerir.

Faydası
Spazm çözücü etkileri ile kasları gevşetir ve kas ağrılarını azaltır. Özellikle merhem olarak bebeklerdeki gaz ve soğuk algınlığı şikâyetlerine karşı faydalıdır. Antiseptik, uyarıcı, balgam söktürücü, terletici, tonik ve spazm çözücü etkilere sahiptir. Öksürüğe iyi gelir. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Sindirim sistemi problemlerinde faydalıdır. Anne sütünü arttırır.

Kullanımı
Baharat olarak sıklıkla kullanılan mercanköşkün çiçekli toprak üstü kısımlarının kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenmesiyle hazırlanan çayı da dâhilen ve haricen kullanılabilir. Ayrıca, bitkiden elde edilen uçucu yağ da kullanılmaktadır.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.