bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Melekotu
Latince İsmi : Angelica Sylvestris
Maydanozgiller familyasından, dere kenarlarında, çayırlarda ve ormanlardaki ağaçsız alanlarda yetişen, hoş kokulu otsu bir bitkidir. Gövdesi silindiriktir. Boyuna çizgiler vardır. İçi boştur. Mavimtırak yeşil veya kırmızı renktedir. Çiçekleri beyazdır. Kökü uçucu yağ ve tanen ihtiva eder. Yaz ve sonbahar aylarında toplanıp kurutulur.

Faydası
Spazmları giderir. Mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelir. Sinirleri kuvvetlendirir. Astım nöbetlerini giderir. Kuvvet ve iştah verir. Nekahat devresinin kısa sürmesini sağlar. Yapraklarından çıkan su, çürük dişe konursa ağrıyı keser. Kan dolaşımını düzenler. Terletir. Sindirim sistemini rahatlatır ve gaz söktürür. Cinsel soğukluk, ağrılı adet şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Astım ve bronşitte faydalıdır. İshali keser. Yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Kullanımı
Melek otu kökü kurutulduktan sonra toz haline getirilir ve kaynamış suda demlenerek kullanılır. Ayrıca, bitkiden elde edilen melek otu yağı haricen romatizma şikâyetlerine karşı kullanılabilir. Melek otunun kökleri ve tohumları farklı lezzetler vermek için baharat olarak da kullanılmaktadır.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.