bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Mantar
Latince İsmi : Amanita
Boy, biçim ve bölge bakımından büyük değişiklikler gösteren, binlerce türü bulunan bir bitkidir. Mantarların içinde tıbbi etkileri olanlar, gıda olarak kullanılanlar, zehirlenmelere sebep olanlar, hayvanlarda ve bitkilerde hastalık yapanlar, antibiyotik madde oluşturanlar ve kimya sanayisinde kullanılanlar vardır. Mantar protein ve demir açısından zengindir. Ayrıca, mantarda A, B, vitaminlerinin yanısıra kalsiyum, potasyum, fosfor ve bakır mineralleri de bulunur.

Faydası
Yorgunluğu giderir. Düşünme ve öğrenme yeteneğini geliştirir. Kansızlığı giderir. Bedenin gelişmesinde yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci arttırır. Göze ve vücuda kuvvet verir. Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıkları ile kalp krizine karşı koruyucu etki gösterir.

Kullanımı
Protein değeri yüksek bir besin olmakla birlikte yağ oranı düşük olduğu için mantar diyetlerde sıklıkla kullanılır. Lezzetli ve besleyici bir besin olmakla birlikte zehirli pek çok türü olduğu için yabani mantar uzman kişiler tarafından toplanmalı ve dikkatli tüketilmelidir. Vücutta üre asidi bıraktığı için romatizma hastalarına tavsiye edilmez.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.