bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Mandalina
Latince İsmi : Citrus Reticulata
Turunçgiller familyasından, 3-6 metreye kadar yükselebilen mandalina ağacının meyvesidir. Tatlı, kokulu, lezzetli, vitamince zengin bir meyvedir. Kabuğundan esans çıkarılır. Ilıman iklimlerde yetişen tatlı, sulu ve hoş kokulu bir meyve olan mandalina, portakal ile benzer özellikler taşır ve özellikle C vitamini açısından zengindir. İçeriğinde kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, demir ve fosfor mineralleri vardır.

Faydası
Kanı temizler. Sinirleri yatıştırır. Damar sertliğine faydalıdır. Gribe karşı etkilidir. Kanı temizler. Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Felce karşı faydalıdır. Sinirleri yatıştırır. Uykusuzluğa faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kullanımı
Taze meyve olarak yenebileceği gibi reçeli de yapılabilir. Ayrıca, kabuklarından esans elde edilir. Kabukları ince kıyılıp doğrudan ya da kek, pasta gibi tatlılara katılıp yenirse kalp ve damar sağlığı açısından faydalıdır.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.