bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Kudret narı
Latince İsmi : Momordica Charantia
Kabakgiller familyasından, tırmanıcı, ince gövdeli, bir yıllık bir bitkidir. Yaprakları saplı ve el gibi parçalıdır. Meyvesi olgunlaşınca, birbirinden ayrılır. Meyveleri 10-15 santim boyunda şişkin ve iki uçta incelmiş şekildedir. Üzerinde kabarcıklar vardır. Turuncu-sarı renktedir. Ev ilaçlarında, zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılır. İçeriğinde uçucu yağ, reçine, demir, kalsiyum, fosfor mineralleri ile başta B vitaminleri olmak üzere çeşitli vitaminler vardır.

Faydası
Mide ülserini tedavi eder. Egzama ve diğer cilt hastalıklarında faydalıdır. Yaraların çabuk kapanmasını sağlar. Kandaki şeker oranını düşürücü etkileri ile şeker hastalığına karşı faydalıdır. Karaciğeri güçlendirir. Yaprakları soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir.

Kullanımı
Kudret narının olgunlaşan meyveleri bal ile karıştırılıp dahilen ya da zeytinyağı ile birlikte ezilerek haricen kullanılabilir. Meyvelerinin dışında bitkinin yaprakları ve kökleri de kullanılmaktadır.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.