bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Ardıç
Latince İsmi : Fructus Juniperi
Güzel kokulu, sivri ve uzun yaprakları; parlak siyah, kozalak şeklinde meyveleri olan, ortalama 8-10 metreye kadar uzayabilen bir ağaçtır. Yaprakları ince, uzun, sivri ve güzel kokuludur. Uçucu yağ organik asitler, reçine, acı madde, glikoz ve sakaroz içerir. C vitamini açısından da zengindir.

Faydası
Vücuda kuvvet verir. Kansızlığa iyi gelir. Kandaki şeker miktarını düşürür. Pankreasın normal çalışmasını sağlar. Nekahat devresinin çabuk atlatılmasında yardımcı olur. Böbrekleri, mesaneyi ve idrar yollarını temizler. Ter ve idrar söktürür. Vücutta biriken suyu boşaltır. Soğuk algınlığı, romatizma, damar sertliği ve nikriste de faydalıdır. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Aybaşı ağrılarını dindirir. Uyarıcı ve iştah açıcıdır. Mide ve bağırsak gazlarını giderir.

Kullanımı
Ardıç tohumu kurutulup yenebileceği gibi toz haline getirilerek kullanılabilir. Ardıç tohumunun dışında, ardıcın odunu ve dallarından elde edilen ardıç katranı da kullanılır.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.