bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Kestane
Latince İsmi : Castanea
Kayıngiller familyasından, 30 metreye kadar uzayabilen bir ağaçtır. Yaprakları geniştir. Meyveleri iridir. Besleyici ve kalori değeri yüksek bir besin olan kestane B1, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Kestanede bol miktarda yağ ve protein bulunmaktadır. Ayrıca potasyum, fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demİr, sodyum minerallerini de içermektedir.

Faydası
Kasları kuvvetlendirir. Kan dolaşımını düzenler. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Varis ve basur memelerinin meydana gelmesini önler. Karaciğer yorgunluğu ve şişliğini geçirir. Kansızlığı giderir. Mideyi kuvvetlendirir. Cinsel gücü arttırır. Kandaki kolesterol oranını düşürür. İshali keser. Kabuklarının suda kaynatılıp içilmesi ateş düşürür ve sinirleri yatıştırır.

Kullanımı
Kestane taze olarak yenebileceği gibi haşlanarak ve kebap yapılarak da yenebilir. Ayrıca kestanenin kabuğu ve yaprakları da kullanılır. Kestane şekeri olarak da tüketilmektedir. Yüksek tansiyon ve damar sertliği ile şeker hastalarına önerilmez.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.