bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Kayısı
Latince İsmi : Prinus Armeniada Apricot
Gülgillerden bir çeşit meyve ağacıdır. Meyvesi cevizden büyük, derisi ince, sulu, tatlı ve güzel kokulu, tek ve sert çekirdeklidir. şekerpare, şam, tokaloğlu, imrahor, muhittinbey, hacıkız, hasanbey, darende gibi çeşitleri vardır. A, B, C ve P vitamini açısından zengin bir meyve olan kayısı aynı zamanda bol miktarda demir içerir. Ayrıca magnezyum, kalsiyum, fosfor, kükürt, bakır, krom ve manganez mineralleri açısından da zengindir.

Faydası
Sinirleri yatıştırır. Uyku verir. Beyin yorgunluğunu geçirir. İştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Nekahat devresini kısaltır. Raşitizmde faydalıdır. Kansızlığı tedavi eder. Kabızlığı giderir. Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Başta akciğer ve cilt kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur. Hastaların iyileşmesini hızlandırır. Migrene karşı da iyi gelir. Ayrıca cildi besler ve yumuşatır.

Kullanımı
Kayısı kuru ya da taze olarak yenebileceği gibi reçeli ve kompostosu da yapılabilir. Ayrıca, kayısı çekirdeği yağ elde etmek için kullanılır. Kayısının yaprakları da kullanılır. Kayısı cilt bakımı için maske yapılarak yüze sürülebilir.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.