bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Kavun
Latince İsmi : Cucumis Melo Muskmelon
Kabakgiller familyasından; sarı çiçekli, büyük yapraklı, sürüngen bir bitki olan kavun, sulu ve kokuludur. İçeriğinde bol su barındırmasının yanı sıra A ve C vitaminleri, iyot ve krom gibi mineralleri bulundurur.

Faydası
Sinirleri yatıştırır. Uykusuzluğa karşı faydalıdır. Böbrekleri ve kanı temizler. Cilde temizlik verir. İdrar söktürür. Böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesine yardım eder. Nikris ve romatizma şikayetlerinin hafiflemesini sağlar. Akciğer veremi ve kansızlıkta da faydalıdır. Kabızlığı giderir. Basur memelerinin şikâyetlerini azaltır. Vücuda serinlik verir. Cildin taze görünmesini sağlar.

Kullanımı
Kavun taze olarak yenir. Ayrıca, kabukları ve çekirdekleri de kullanılır. Çekirdekleri dövülüp suda kaynatıldıktan sonra elde edilen su içilirse göğüs ağrısı ve öksürüğe iyi gelir. Yanıklara kavun konursa ağrıyı hafifletir ve iyileşmesini hızlandırır. Cilt bakımı için de faydalı bir besin olan kavun, ezilip soğuk süte katıldıktan sonra yüze sürülürse cildi nemlendirir.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.