bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Karanfil
Latince İsmi : Dianthus petraeus
İkiçenekliler sınıfının, karanfilgiller familyasından karşılıklı ensiz sivri yapraklı, saplı, otsu bir süs bitkisidir. Yaprakları pembe, beyaz veya kırmızıdır. Güzel kokuludur. Yapraklarından şurup yapılır.

Faydası
Ateş düşürür, terletir. İştah açar. Mide üşütmesinden doğan şikayetleri giderir. İktidarsızlığa karşı faydalıdır. Mikropları öldürür. Diş ağrılarını kesmeye yardımcı olur. Ağız kokusunu giderir. Gaz söktürücüdür. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Kalbi ve hafızayı kuvvetlendirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Baharat olarak iştah açar. İshali keser.

Kullanımı
Karanfil tohumu toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatılarak karanfil çayı yapılabilir. Karanfil çiçeği balla karıştırılıp yenirse iktidarsızlığa iyi gelir. Karanfil çiçekleri kaynatılıp elde edilen şurup ateşli hastaları terletmek ve ateş düşürmek için kullanılır. Ayrıca, balgam söktürücü ve öksürük kesicidir. Karanfil kökü kaynatılıp içilirse ishali keser, mide ve bağırsak bozukluklarını giderir.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.