bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Anason
Latince İsmi : Fructus Anisi Vulgaris
Maydanozgillerden; yarım metre kadar yükseklikte çok dallı ve tüylü bir bitkidir. Yaprakları uzun saplı ve yuvarlaktır, beyaz renkte çiçek açar. Meyveleri küçüktür. Temmuz ve ağustos aylarında toplanır.

Faydası
Sakinleştirici etkisi nedeniyle sinirleri yatıştırır. Migren ağrılarını keser. Beyin yorgunluğunu giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. İştahsızlığı giderir. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. İdrarı artırır. Kusmaları ve ishali keser. Anne sütünü artırır. Kan dolaşımının düzenli olmasını sağlar. Cinsel arzuları kamçılar. Astım, nefes darlığı ve bronşitte görülen şikayetlere faydalıdır. Kadınların adetini düzenler. Fazla miktarda kullanıldığı zaman uyuşukluk verir.

Kullanımı
Kaynatılarak içilirse nefes darlığı ve öksürüğe iyi gelir. Yemeklerden sonra içilirse gazı giderir. Etle birlikte kullanılırsa ete ayrı bir lezzet katar. Fazla alınırsa uyuşukluk, baş ağrısı ve görme bozukluğuna neden olur.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.