bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Kantaron
Latince İsmi : Herba Centaurii Minoris
Ilıman iklimlerde yetişen ve farklı renklerde çiçek açan bir bitki olan kantaron, A ve C vitaminleri ile çeşitli mineraller içerir. Sarı kantaron ve kırmızı kantaron olarak ikiye ayrılır. Sarı kantaron daha çok sinirsel rahatsızlıklar için, kırmızı kantaron ise mide ve sindirim sistemi rahatsızlıkları için kullanılır.

Faydası
Depresyon ve sinir rahatsızlıklarına faydalıdır. Vücudu kuvvetlendirir. Ateşi düşürür. İştah açar, hazmı kolaylaştırır. İshali keser. Nekahat devresini kısaltır. Nezle ve bronşite faydalıdır. Öksürüğü keser. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Astım, mide ülseri, midede asit fazlalığı, akciğer hastalıkları, damar sertliği ve sinir iltihaplarında da faydalıdır. Balgam söktürücüdür. Uykusuzluk, korku ve gerginlikte etkilidir. Adet sancılarını ve menopoz şikâyetlerini azaltır. Mide ağrılarını dindirir.

Kullanımı
Kantaronun kökü, çiçekleri ve yaprağı kullanılır. Kaynatılıp içilebileceği gibi, toz haline getirip, balla karıştırarak da kullanılır. Uzun süre kullanmamalıdır.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.