bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Ispanak
Latince İsmi : Spinacia oleracea
Ispanakgiller familyasından; kış sebzesi olarak yetiştirilen bir bitkidir. İçeriğinde, A, C, E ve B grubu vitaminleri ile demir, magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve protein vardır.

Faydası
Kalp ve gelişme bozukluğunu giderir. Kalp adalelerini kuvvetlendirir. Vücudun dayanıklılığını artırır. Kansızlığı ve gelişme bozukluğunu giderir. Soğuk algınlığına karşı korur. Ruhi çöküntünün sıkıntılarına faydalıdır. Boğaz ve göğüs hastalıklarında etkilidir. Kanser ve veremden korur. Yara, yanık ve dolamada da faydalıdır. Dişlerin çürümesini önler. şişmanlık ve şeker hastalığına faydalıdır. Yorgunluğu giderir. Zihni kuvvetlendirir. Yaşlılığa bağlı öğrenme güçlüklerini giderir. Yüksek tansiyona, felce ve özellikle yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarına iyi gelir. Basura iyi gelir. Diş çürümelerini önler. Kolesterolü düşürür. Sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür.

Kullanımı
Ispanak yemeği yapılarak yenildiği gibi, çiğ olarak da salatalara konur. Kaynatıp suyunu içmek vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Cilt bakımı için de kullanılır. Eklem iltihabı ve böbrek rahatsızlığı olanlara tavsiye edilmez.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.