bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Hurma
Latince İsmi : Diospyros Koki
Hurmagiller familyasından sıcak ülkelerde yetişen bir ağacın meyvesidir. Ağacın boyu 30 metreye kadar uzar. Gövdesi sütun biçimindedir. Yaprakları büyük ve dilimlidir. Besleyici değeri oldukça yüksek olan hurmanın meyvesi, folik asit ve proteinleri bünyesinde barındırır. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir ve sodyum mineralleri ile meyve şekeri açısından da zengindir.

Faydası
Besleyicidir. Kansere karşı koruyucudur. Zihni yorgunluğu giderir. Anne sütünü artırır. Boğaz ağrılarını keser. Bronşit, öksürük ve soğuk algınlığı şikayetlerini giderir. Kemik hastalıklarında faydalıdır. Vücuda enerji ve kuvvet verir. Bedeni ve zihni gelişmeyi sağlar. Cinsel gücü arttırır. Kansızlığı azaltır. Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığa iyi gelir. Kalp krizi riskini azaltır. Hamile ve yeni doğum yapmış olanların kendilerini toparlamasına yardımcı olur. Stresi ve gerginliği azaltır.

Kullanımı
Hurma yaş meyve olarak ya da kurutularak yenebilir. Hurma tatlısı da yapılmaktadır. Kuru hurmanın kalori değeri daha fazladır.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.