bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Hindiba
Latince İsmi : Folium Cicharii Endiviae
Hindiba familyasının örnek bitkisidir. Çiçekleri sarıdır. Yaprakları az ve küçüktür. Kökü uzundur. Kökünün dışı beyaz, içi esmer renktedir. Yaprakları haşlanıp, salata gibi yenir. Tadı mayhoşumsudur. Ak ve kara olmak üzere iki çeşidi vardır. Hekimlikte yaprakları ve kökü kullanılır. C vitamini ve kalsiyum açısından da zengindir. Uçucu yağ, glikozitler, müsilaj, karbonhidratlar içerir.

Faydası
Vücuda kuvvet verir. İştah açar ve sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürür. Egzama, güneş yanıkları, akrep ve arı sokmasında faydalıdır. Balgam söktürür. Nikris ağrılarını dindirir. Böbreklerdeki kumların dökülmesine yardımcı olur. Sıtmaya iyi gelir. Kusmayı önler. Kanı temizler ve damarları genişletir.

Kullanımı
Kökü ve yaprakları tıp alanında kullanılan hindiba, taze olarak yenilebildiği gibi, kurutulup kaynatılarak veya toz haline getirerek de kullanılır. Siyatik ve kalp çarpıntısı gibi şikâyetlerde, hindiba lapa haline getirilip sıcakken şikayetin olduğu bölgenin üzerine konursa Faydası görülür. Lapası arı ve akrep gibi zehirli hayvan sokmalarında da kullanılır.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.