bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Hıyar
Latince İsmi : Cucumis Sativus
Kabakgillerden, yenen veya salatası yapılan, serinletici ve oldukça sulu bitkidir. A, C, B1 ve B2 vitaminleri ile fosfor, demir, kükürt, manganez ve protein içerir. Salatalık olarak da bilinmektedir.

Faydası
Sinirleri yatıştırır. Yorgunluğu giderir. Romatizma ağrılarını hafifletir. İdrar söktürür. Vücut yorgunluğunu giderir. Romatizma ve mafsal ağrılarında faydalıdır. Susuzluğu keser. Kandaki şeker miktarını düşürür. Ter bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar. El, yüz, boyun kırışıklıklarını ve lekeleri giderir. Bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı giderir. Basura iyi gelir. Uykusuzluğa iyi gelir. Kolesterolü düşürür. Kalp ve damar hastalıklarında vücudu korur. Vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırır. Cilde güzellik verir. Kan temizleyicidir.

Kullanımı
Taze olarak yenildiği gibi, salatalara konularak ve turşusu yapılarak yenir. Kabuğuyla yenildiğinde besin değerleri korunmuş olur. Ayrıca salatalık, cilt bakımı ve temizliği için sıklıkla kullanılır. Salatalık dilimlenerek cilde konursa, cildi yumuşatır ve nemlendirir. Ciltteki kaşıntıları, kırışıklık, sivilce ve lekeleri giderir. Çiller için, salatalık soğuk süte doğranıp bu karışım yüze sürülmeye devam edilirse Faydası görülür.
  İçeriği Paylaşın



 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.