bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Güzelavrat otu
Latince İsmi : Folium Belladannae
Patlıcangillerden; kireçli topraklarda yetişen yaklaşık 2 metreye kadar uzayabilen, siyah renkte, kiraza benzeyen meyveleri olan, mor renkli çiçekler açan, nahoş kokulu ve zehirli bir bitkidir. İçeriğinde atropin, skopolamin ve hyosiamin vardır.

Faydası
Tıp alanında ilaç yapımında ağrı kesiciler için kullanılır. Orta Kulak ve bademcik iltihaplarına karşı etkilidir. Parkinson hastalığında görülen şikâyetleri azaltır. Kalbi yavaşlatır ve kan basıncını yükseltir. Gastrit ve ülser şikâyetlerini azaltır. Spazm çözücüdür. Çocuklarda görülen gece altını ıslatmaları önlemeye yardımcı olur. Nefes darlığını giderir ve özellikle astım nöbetlerinde nefes almayı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak hastalıkları, astım, beyin hastalıkları, kalp hastalıkları ve sinir hastalıklarında kullanılır.

Kullanımı
Kullanılan kısımları kökleri ve yapraklarıdır. Fakat çok zehirli bir bitki olduğu için ancak uzmanlar tarafından hazırlanan ilaçlar içerisinde kullanılır. Zehirlenme belirtileri baş ağrısı, aşırı sinirlilik, boğazda kuruluk ve susuzluk hissi, sayıklama ve hayal görmedir.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.