bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Greyfurt
Latince İsmi : Citrus Grandis
Turunçgiller familyasından; bahçelerde yetiştirilen bir ağaç ve meyvesidir. Meyvesi, portakaldan daha iri, tadı hafif acımsı ve ekşidir. Bol miktarda C vitamini barındırmasının yanında, A ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır, sodyum ve fosfor mineralleri açısından da zengin bir meyvedir.

Faydası
Kanı temizler. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Felç ve kanamaları önler. Akciğer ve göğüs hastalıklarında faydalıdır. Bağırsakların düzenli çalışmasında faydalıdır. Stresi azaltır. İştah açar. Karaciğerin normal çalışmasını sağlar. Safra ifrazatını arttırır. Kansere karşı koruyucudur. Dişetlerini korur ve dişeti kanamalarını durdurmaya yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır. İdrar tutukluğunu giderir, bol miktarda idrar söktürür. Vücutta biriken suyu ve zehirli atıkları atar.

Kullanımı
Greyfurdun, meyvesinin yanında suyu ve kabukları da kullanılır. Greyfurt ve suyunun kilo vermeyi kolaylaştırdığı belirlenmiştir. Kabuklarından marmelat ve reçel yapılabilir.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.