bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Fesleğen
Latince İsmi : Ocimum basilicum
Ballıbabagillerden, genellikle ılıman iklimlerde yetişen, beyaz veya pembe renkte çiçekler açan ve güzel kokulu yaprakları olan bir bitkidir. Akfesleğen, hindfesleğeni, yabanifesleğen, yerfesleğeni gibi çeşitleri vardır. Reyhan otu olarak da bilinir.

Faydası
Enerji verir. İştah açıcıdır. Hazımsızlığı giderir. Sakinleştirici özelliği ile vücudu rahatlatır. Öksürüğü ve baş dönmesini keser. Ağız içindeki yaralara karşı faydalıdır. Arı sokmasında zehrin etkisini azaltır. Çayı yapılıp içilirse bağırsak gazlarını giderir. Cildi rahatlatır. Fesleğen ile hazırlanan losyonlarla saç derisine masaj yapılırsa saç köklerini güçlendirir. Kokusu, sivrisinek ve tahtakurusunu kaçırır. Ayrıca esans yapımında kullanılır.

Kullanımı
Hem taze, hem de kurutularak kullanılan fesleğen, yemeklerde kullanılır. Baharat olarak çorbalarda ve salatalara da konulan fesleğen, süs bitkisi olarak da kullanılır.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.