bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Domates
Latince İsmi : Solanum lycopersicum
Patlıcangillerden bir çeşit bitkidir. İçeriğinde lycopin denilen madde bulunur. A, B, C vitamileri bakımından zengindir. Gövde ve yapraklarında solanin denilen zehirli bir alkoloid bulunur. Domates demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri açısından oldukça zengindir.

Faydası
Kansere karşı koruyucudur. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını ve kanın temizlenmesini sağlar, damar sertliğini giderir. İdrar söktürür. Romatizma ve nikriste faydalıdır. Safra ve böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır. Kabızlığı giderir. Mide ve bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. İsiliği ve mayasılı giderir. Nasırların sökülmesine yardımcı olur. Çıbanların olgunlaşmasını sağlar. Arı sokmasında ve yanıkların tedavisinde faydalanılır. Midesi zayıf olanlar, böbrek ve mesanelerinde iltihap olanlar, suyunu içmelidirler. Özellikle lif açısından kabuklarıyla yenildiğinde sindirimi kolaylaştırır. Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Yaşlanmayı geciktirir. Cilde tazelik verir.

Kullanımı
Domates taze olarak yenebileceği gibi, salça, ketçap ve turşu yapımında kullanılır. Ayrıca, domates cilt bakımı için de yararlıdır.
  İçeriği Paylaşın 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.