bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Nefes Darlığı 
   İçeriği Paylaşın

Materyal Kullanımı
 At kestanesi
Atkestanesi: Bir litre suyun içine kıyılmış atkestanesi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç defa birer çay bardağı içilir.
 Elma
Elma: Bir litre suyun içine bir avuç kurutulmuş elma kabuğu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç defa birer su bardağı içilir.
 Hardal
Hardal: Kaynar suyun içine toz haline getirilmiş hardal tohumu katılıp demlenmesi için bir süre beklendikten sonra süzülerek sabahları aç karnına içilir.
 Havuç
Havuç: Havuç sıkılarak elde edilen suyu süt veya balla karıştırılarak günde üç defa birer bardak içilir.
 Kantaron
Kantaron: Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı kantaron katılıp bir süre demlenmesinin ardından sabahları aç karnına içilir.
 Mersin
Mersin: Bir litre suyun içine bir miktar mersin ağacı meyvesi katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek eşit aralıklarla günde üç çay bardağı içilir.
 Nane
Nane: Suyun içine bir miktar nane konulup kaynatılır ve günde üç defa içilir.
 Sinir otu
Sinir otu: Bir kap suyun içine bir yemek kaşığı limon ilave edilir ve bir miktar sinir otu eklenip kaynatılarak günde üç defa içilir.
 Soğan
Soğan: Küçük bir baş soğan ince kıyıldıktan sonra üzerine 2 çorba kaşığı bal ilave edilip 12 saat bekletilir ve günde üç kez birer çay kaaşığı kullanılır.
 Üzerlik
Üzerlik: Bir çorba kaşığı üzerlik tohumu toz haline getirildikten sonra bir tatlı kaşığı bal ilave edilerek macun kıvamını alana kadar karıştırılır ve günde üç tatlı kaşığı yenilir.
 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.