bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Varis 
   İçeriği Paylaşın

Materyal Kullanımı
 Havuç
Asma yaprağı: Asma yaprağı kaynatılarak günde üç defa içilir.
 Ballıbaba
Havuç tohumu: Çekilip toz haline getirilmiş havuç tohumu, yarım litre suya katılıp su buharlaşana ve içindeki tohum lapa haline gelene kadar kaynatılarak varisli bölgenin üzerine sürülür ve temiz bir bezle bağlanır. Günde sabah ve akşam olmak üzere iki defa yapılmalıdır.
 Lahana
Ballıbaba: Yaklağık bir litre suyun içine bir avuç ballıbaba katılıp kaynatılır ve daha sonra suyun içinde yumuşamış ballıbaba bir beze konulara varisli yere sarılır.
 Papatya
Lahana: Lahana yaprağı su kaynayan tencerenin üzerine yerleştirilip buharda yumuşatılır ve yumuşayan yapraklar varisli bölgeye sarılır. Sabah ve akşam bu işlem tekrarlanır.
 Tere
Papatya: Papatya herhangi bir şişenin içine doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Daha sonra günde iki defa varisli bölgeye masaj yapılarak yedirilir.
 Yulaf
Tere: Tere otu kaynatılıp günde üç defa içilir.
 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.