bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Mayasıl 
   İçeriği Paylaşın

Materyal Kullanımı
 At kuyruğu
Atkuyruğu: Yaklaşık iki litre soğuk suyun içine bir miktar atkuyruğu atılıp bir gün bekletilir, ertesi gün kaynatılır ve süzülür. Süzülen suyla mayasıl olan bölge yıkanır.
 Ebegümeci
Ebegümeci: Bir veya iki litre soğuk suyun içine bir miktar ebegümeci atılıp bir gün bekletildikten sonra kaynatılmasıyla elde edilen su süzülüp söz konusu mayasıllı bölge günde iki defa sabah ve akşam yıkanır.
 Havuç
Havuç: Bir miktar taze havuç yaprağı yıkanıp temizlenerek mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra mayasıllı bölgeye günde iki defa sürülür.
 Isırgan
Isırgan: Kaynar suyun içine bir miktar ısırgan otu katılıp demlenmesi için bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki defa içilir.
 Maydanoz
Maydanoz: İki su bardağı ispirtonun içine bir demet kıyılmış maydanoz katılıp bir hafta süreyle güneş görebilecek bir yerde bekletilir. Ardından bu karışım bir bardak suyla karıştırılıp söz konusu mayasıllı bölge günde iki defa sabah ve akşam olmak üzere yıkanır.
 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.