bitki kitabı
 
 
 
 
 
     
 

Bağışıklık Sistemine Karşı Koruyucu Bitki ve Besinler 
   İçeriği Paylaşın

Materyal Kullanımı
 Badem
Badem: Hastalıklarla savaşan antioksidan E vitamini bakımından zengindir. Gripten korunmak için her gün bir ara öğün olarak 15-20 adet badem yemeye çalışın.
 Ceviz
Balık: Omega 3 tüketimini artırarak grip ve benzeri enfeksiyonları uzakta tutabilirsiniz. Haftada 2 -3 porsiyon balık tüketilmeli.
 Elma
Ceviz: Antioksidan selenyum soğuk algınlığı, grip ve kansere karşı koruma sağlar. İçindeki selenyum oranı diğer tüm gıdalardan 10 kat oranında daha fazladır.
 Gingseng
Elma: Bilim adamları, düzenli olarak elma yiyen insanların gribe yakalanma riskinin azaldığını ortaya koydu. Günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 25’ini karşılar.
 Lahana
Gingseng: ABD’li bilim adamları günde 2 tane 200mg’lık ginseng kökü kapsülü alan insanların grip riskinin yüzde 31 azaldığı belirtti. Bağışıklığı harekete geçirir.
 Kırmızıbiber
Lahana: Ispanak ve lahana gibi koyu yeşil renkli yaprağa sahip sebzeler, bağışıklık sistemini gribe karşı güçlendiren D vitamini bakımından zengindir.
 Soğan
Kırmızı biber: Portakalda bulunan C vitamininin 2 katını içerir. C vitamini gribin etkisini yüzde 80 oranında azaltabilecek kadar güçlü bir bitkidir.
 Sarımsak
Soğan: Doğal antibiyotikler içerir. Bunun yanında gribe karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.
 Patates
Sarmısak: Grip sezonunda bu hastalığa yakalanma riskini 2,5 kat azaltıyor ve virüsü öldürme özelliği de bulunuyor. Taze sarımsak daha etkilidir
 Turunç
Taze Patates: İçindeki “beta carote ”, gribe karşı koruma özelliğini verir. Vücutta A vitaminine çevriliyor ve grip tedavisinde önemli rol bir oynuyor.
 Zencefil
Turunçgiller: Önemli bir C vitamini kaynağıdır. Özellikle sigara kullananlar, da gribe yakalanma riski daha yüksek olduğu için bol bol C vitamini almanız gerekiyor
 
Site içerisinde yayınlanan içerik bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için Aile Hekiminize başvurunuz.